Най-честите правописни грешки в българския език

Баща ви е от мутрите на прехода, онези с електриковите анцузи и дебелите ланци, а майка ви е квартална кифла на повикване, която не помни дали въобще сте ходили на училище… Добре, но защо ние трябва да се мъчим с ужасно грешните неща, които пишете по сайтове, форуми, витрини и обяви!!! Или баща ви и майка ви не са такива и все пак са се опитвали да ви накарат да учите?… Е, тогава дори нямате оправдание за неграмотността си…

Ето кои са най-досадните грешки, на които се натъкнахме и за които се сетихме. Моля ви, не ни щадете и ни пратете още лични примери!


Две ученички търсят надарен учител да им обясни всичко за пълния член (източник)

Пълният член

Няма как да не започнем от него, защото това е най-адската мъка за съвременния неграмотник. Само се разходете за час-два из града и ще разберете, че „СервизА е затворен”; „ПодлезА е в ремонт”; „СалонА ще почива от 2 до 4”, а авторА на този текст може да изрежда подобни примери още два дни! Само се чудя дали наистина хората са толкова правописно-импотентни, че не могат да го напълнят тоя член, или просто им вземат по левче на буква и гледат да спестят малко пари като пишат –А, вместо –ЪТ?!

Множествено число с „–ИЙ” накрая

Летен курорт. Лъскава витрина. И лепнат с тиксо мазен лист с оферта: „Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!” Олеле! Колко простотиЙ, събрани на едно място! Хайде да пробваме да обясним. Ако вземете думата „рокля”, множественото ѝ число ще е „роклИ”, нали? Не „роклЙ”. Значи на „хавлия”, „ютия” и „селяния” – множествените числа са „хавлии”, „ютии” и „селянии”, а не „хавлиЙ”, „ютиЙ” и „селяниЙ”. Вижте, „Натрий” примерно е друго нещо, той си се пише с И-кратко накрая. Ама вие за такива сложни думи не мислете!

Местоимението „ú”

Това е онази ужасно дълга и сложна част на речта, която се пише като И с ударение или И-кратко. Примерно „Майка ѝ влезе, докато тя се натискаше с комшията.” Повечето пъти обаче същите хора, които се надпреварват да пишат „батериЙ”, изведнъж забравят за любимото И-кратко и се получава нещо от сорта на: „Майка и и баба и разпънаха блузата и и разбраха, че няма да и стане.” Семейна и правописна скръб!

Буквата Щ

Проблемът е, че тази буква я няма на латиница и няма как да се научите да я използвате в чата, затова тя започва да създава куп проблеми. „ПоШТаджията стана през ноШТа, заШТото му се стори, че някой ШТъка в къШТата отсреШТа” ще среШнете почти толкова често, колкото и „По6Таджията стана през ноЩа, за6Тото му се стори, че някой 6Тъка в къ6Тата отсре6Та”. Май някои хора, като ги е носил ШТъркелът, често ги е изпускал по пътя.

Буквата Ъ

И това го няма в чата. Я го напишеш с „U”, я го напишеш с „Y”, най-често се замества и с обикновеното „А”. Затова после, като се наложи да се пише на кирилица, излиза ей-това: „САмняваш ли се, че ще сАбера очите на мАжете като се разхвАрчат дрехите ми?” Не, не се сАмнявам, ще ги сАбереш и с вАншността си и с тАпотията си!

Ъ, вместо А

Това е точно обратното на горното, но (да не повярвате!) и това го има. Уж не знаят, че има буква Ъ, а изведнъж всички започват да я употребяват на най-грешните места. Най-често е там, където А-то потъмнява при изговаряне.

Тия двете сладурани, колко ли
забрани този път ще нарушЪт?
Тия двете сладурани, колко
секс покани този път ще отнесЪт?

Кажете ми сега и на мен: Абе ей, цАрвул, дреме им на сладураните, че се пише „отнесат”, а не „отнесЪт”, нали карат Mercedes последен модел, в неговото име няма нито А, нито Ъ!

О или У

Признавам си, това наистина е трудно, особено ако след четвърти клас повечето време си прекарвал да пушиш зад трансформатора или да работиш на околовръстното. Пуснете си скайпа и вижте, не е ли писал някой и на вас: „Къде се Утплесна, бе УлигУфрен! Оспа ли се пак или Утиде до долО да ти Управят акОмОлатУра?” Лошото е, че даже и тези, които се Упитват да налучкат 50 на 50 шанс „О или У”, Убикновено избират грешното. Факт!

Изпускане и добавяне на Т

Ето една буква, която е абсолютно еднаква и в кирилицата, и в латиницата, обаче, дяволите да я вземат, и тя ни бърка ужасТно! Ту я има, ту я няма. „Страс.ните ус.ни на студен.ката ужасТно се бяха стисТнали от упоритос..” Явно буквата Т е като бакшиш – когато можеш и когато решиш – оставяш я!

Ц, вместо ТС и ДС

Вярно е, че буквата Ц обозначава звук, който си е почти „тс”, но (Уви!) не замества това, което ви се иска. Затова се въздържайте да споделяте информацията, че „Директорката на даЦката граЦка деЦка градина ще оЦъства!”, дори да се съдере да оЦъства цял месеТС.

Нагаждане на чужди думи

Ако сте прост човек с ограничена обща култура, но искате да се направите на ЕнтелЕгентен пред електората като използвате много чуждици, нищо чудно да съставите подобно изречение: „Когато жената на омбуЦмана духне със сУшУара, сЮтЮените й се разФърчават като фоЙверки и се закачат на полЮлея.” Сложете си го на деКСтопа и Жисиема, за да го запомните!

-Н- или –НН-; -Т- или –ТТ-

В българския език няма много повторения на букви като в италианския например, но пък в България има безброй умници, които се надпреварват да пишат мъдрости като: „Когато, застанала пред особеННо тясната времеНа врата към вътрешносТа на съкровеННата свещеННа долина на племето, археоложката не откри съществеННа разлика в писмеННосТа на мес.ните, тя искреННо се изненада, защото находката ѝ беше нещо, колкото цеНо, толкова и страНо.” А, за да членувате правилно думата „нощ”, направо си трябват седем висши образования! (а – ноща; b – ношта; c – нощта; d – но6та; e – нито едно от изброените!)

Заедно или отделно

В чата ще намериш много приятели и ще изгубиш много мозъчни клетки!

Или казано по-съвременно: „Да чукнем ли „спейс”-а или не?” Най-често отговорите са: „незнам, на дали, бали го, немога дасе сетя” И ако тези грешки все пак имат някакво смислено обяснение, какво да кажем за разделеното писане на: „Намерих ме съкровището; минах ме се с тая ракия…” Затова клавишът „спейс” е голям, защото е голям зор да го измислиш!

Озвучаване и обеззвучаване

Направо да се оплаче човек на Кирил Иметодий и брат му, как може толкова често използвани думи като „сватба” и „сграда” да се пишат толкова трудно. Знаете ли колко хора можете да възмутите с обявата: „Утрешният иСпит ще се проведе в Зградата на виЗшия институт – Зборен пункт – на посочения адреЗ зад сваДбената агенция.” Колко? Николко. Те се тревожат главно, че нищо не са прочели и нищо не са си купили за пиене.

Сравнителните частици

По-добре не пишете сравнителни частици, ако най-накрая сте осъзнали, че това досадно нещо – тирето – не е силната ви страна. Защото „Да свиеш по скъпите плочки” и „Да свиеш по-скъпите плочки” са две отделни неща. В първия случай просто ще завиете по хубав тротоар, а във втория (най накрая) може да се озовете и зад решетките!

В или ВЪВ; С или СЪС

А това да го сбъркате, определено трябва да сте талантливо проЗ! Защото, ако не сте кьорав като къртица, какво ви пречи да погледнете с каква буква започва думата, която следва след предлога. Пречи ви фактът, че няма връзка между двете клетки в мозъка ви? Е… „ВЪВ такъв случай ще ви оставям да си почивате. Хайде, С здраве!”

spodelime

290 thoughts on “Най-честите правописни грешки в българския език”

  1. И в румънския членът е отзад :-)

  2. Да, но когато се ползва клавиатура, е прието да се пише Й. Само ръкописно се пише и с ударение.

  3. Тази диалектна особеност на западните говори дразни особено много, когато излиза от устата на журналисти, политици и др., масово говорят така…

  4. Постоянно напомням за това ,щом стане дума за правоговор и правопис.Масово се изговаря в минало време: отидЪх,отидЪхме;или – с А:отнесАх,отнесАхме,рекЪх,пекАх,ДадЪх и пр.Почти никога няма да чуете да се произнасят правилно тези окончания!Интересно – така ли ги пишат?!

  5. Alt + 1117 = ѝ
    Работи и при избрана латиница, цифрите се набират от малката клавиатура. В MS’ Word няма проблеми, но в браузерите, NotPad и Skype се появява ]. Ако някой знае други начини, както и за изписване на други ударени гласни, нека сподели!

  6. Аз пък много се дразня от забравената възвратна форма на притежателните местоимения. Казваме: „Майка Ми си дойде от работа“ и „Казах на майка си, че я обичам.“ В първото изречение „майка“ е подлог, във второто – пряко допълнение и във връзка с това се променя и формата на местоимението.
    Да ама не! Поголовно се употребява „казах на майка Ми“, „заведох братчето Ми“, „срещнах се с приятеля Ми“ и от толкова „микане“ ме втриса.

  7. Неправилната употреба на пълен и непълен определителен член се счита за граматична грешка, а не за правописна такава.

  8. От кого пък е прието? Дори ако една грешка се е наложила в практиката, това не означава, че не е грешка. Иначе няма защо да ни дразни „пълния“ член и всички останали „простотий“ :)

  9. „съжЕлявам“, „жената не Е видях“, „в случЕя“

  10. Винаги съм се чудила кога ли нашите обществени личности ще узреят за идеята да вземат някой друг час по правоговор?! То е ясно,че по правопис няма смисъл ;) :)

  11. Удачен или не, ѝ си е ѝ или и, не й. В интерес на истината й е точната противоположност на ѝ. :D

  12. въобще, най-трудната дума в българския език
    вобще, вопще, воПШТе ?!?!

  13. Сещам се за бъркането на числително бройни и числително редните имена: „Обявените цени са в български левове.“ е изречението, което би било изписано правилно.

  14. Не виждам любимата ми правописна грешка от форумите относно „вкъщи“….. заливам се от смях е недоумявам как може някой да продължава да пише „в къщи“, „във вкъщи“ и т.н…. „Откога“, „докога“ и „вкъщи“ винаги се пишат слято, както и много други думи, които са образувани по същия начин! Същото важи и за – отскоро, направо, вляво, навярно :))

  15. И каква е тая мода думите да започват с главна буква насред изречението? Това може да се види в реклами, телевизия, етикети, сайтове… Мнозина мислят, че написаната с главна буква дума е по-силна и съдържателна, а това просто е илюстрация на неграмотността им.

  16. Не се заяждам, но правилната употреба на препинателните знаци също е важна. В тази връзка, моля слагайте интервал след точка, запетая, удивителен или въпросителен знак.

  17. Авторе, прав си, но ти имаш правописна грешка – тук „Май някои хора, като ги е носил ШТъркелът, често ги е изпускал по пътя.“ пред като няма запетая.

  18. Всички неща, които са написани тук ги знам ! :) п.п. на 13 съм :)

  19. Поздравявам Ви! Точно мислех да пиша за това. Вече 80% от българското население говори така и смятам, че скоро ще го приемат като книжовна норма. Горко ни! И това навсякъде. “ Прословутата интелигенция“ ни засипва с такава реч.

  20. Например като попитат в някой филм – Има ли някого? / Вместо – Има ли някой?/ Направо пощурявам като го чуя…

  21. Мисля,че тези,за които,всъщност,се отнася, едва ли ще разберат дори и една десета от написаното.

  22. Както и масовото:“На КОЙ ли му пука,на КОЙ ще дадат наградата и т.н.“

  23. НЕВЕРОЯТНО,БРАВО!!!!!!!!!!!Бях се отчаяла,че само мен ме впечатлява тази ужасяваща неграмотност.Но,държа да отбележа,че тя се шири не само сред младите хора.Редовно слушам майки и баби да споделят,че дететето учи за иСпиДи/изпити/Как са си купили МИЛИЦИНСКИ/медицински/ръкавици за кухнята.Молят ме да преснимам НАТУРАЛНИЯ/нотариалния/акт на къщата.Когато детето е израстнало сред такава неграмотност,едва ли може да се очаква от него нещо по-различно,за съжаление:(

  24. Долу пълнияТ член! Кажете „твърдо нйе“ на падежна олигархия!

  25. Специални адмирации към автора! Дозата сарказъм в случая прави текста не само поучителен, но и адски забавен :)

  26. Tova vi e ostanala edinstvenata gordost mai :) da znaete koe kak se pishe na ezik za koito na nikoi ne mu puka :)

  27. Инспирираш само съжаление (да не се бърка със „самосъжаление“).

  28. Аз пък мисля, че езикът на статията е леко по-груб, отколкото е редно. Все пак – право на автора е да се изразява, както намери за добре.
    Понякога такива грешки са плод на невнимание, но когато са поместени в пресата, в обява или в надпис на обществено място, определено дразнят окото. Имам особено голям проблем с думи като “сАберЪт“, „ПромоциЙ“, но е също толкова трагично, когато видя високопарни думи, използвани не на място. Без оглед на смисъла, просто защото звучат “entelegentno“.
    Родна реч, о, майна, сладка.

  29. По-хубаво е: „Имам в на предвид…“

  30. Хубава статия. Може да добавите „я“ или „ия“ вместо „иа“: „Ако си истински манЯк (респективно маниЯк), направи това или онова“.

  31. И точно под статията се пише с правописни грешки :):) ИнтервалЪТ е после, независимо преди или след „е“. Интервалът е той.
    А за ЖЕЛ е много вярно и аз затова си мислех :)

  32. Запетаята се поставя там, където искам да изразя пауза, нали?

  33. Още по-хубаво е „Имам в на из по предвид“

  34. Важното е, че статията я има, и един от тези, за които се отнася, да я прочете, пак е нещо.

  35. A, зa дa члeнyвaтe пpaвилнo дyмaтa „нoщ”, нaпpaвo cи тpябвaт ceдeм виcши oбpaзoвaния! (a – нoщa; b – нoштa; c – нoщтa; d – нo6тa; e – нитo eднo oт избpoeнитe!)

    с – нощта, къде е грешката тук

  36. В Трявна попаднах на следната обява за къща под наем, която беше залепена на стъклото на офис на местен туроператор. Предавам дословно ,без изменения.

    “ Комплекс от три къщи в голям двор и хубава глеТка. Едната къща е старинна с три спални, два санитарни възела,кухня с трапезария и хол. Втората къща разполага със стая с кухня , санитарен възел и барбекю. Най-голямата къща има пет спални,три санитарни възела, голям хол с камина, кухня и трапезария.

    Цена :15лв на човек

    Всяка къща може да се наема по отделно. За по дълАг престой, отстъпки.

  37. Истински се забавлявах при четенето на статията. За съжаление е много вярно това, което авторът е написал. Примерите са подбрани с много чувство за хумор. Аз също се ядосвам при среща с неграмотността. Мисля, че и нашите депутати имат нужда от ограмотяване.

  38. Дълго време първосигнално защитавах запазването на „пълния член“ докато не ми просветна – аджиба, като при женския и средния род няма „пълен и непълен член“ и това не влияе на „подчертаването на подлога“ – от к`ъв зор му е тогава на мъжкия род!!!!

  39. mn iako ! vreme e horata da se nauchat da pi6at prawilno, a ne da obiiniqwat darjawat! Beli galabi sme si i towa sie !

  40. Вчера една от протестиращите викаше:“Отставка!“

  41. Авторът да научи правилата за слято, полуслято и разделно писане. Защото чатовете не са научни трудове, а реплики, с които хората се разбират един с друг. Трябва да си перфектен, за да ги критикуваш! Е, не е правописна импотентност да напишеш „правописноимпотентен“ с тире, но все пак – пише се слято!

  42. Наистина, браво на автора! Но, за съжаление, тези, за които е предназначена
    поучителната статия, няма да го прочетат или ако се излъжат да го прочетат, няма да го разберат!

  43. Напоследък забелязвам нов хит „здравей те“, „идва ме“ и от тоя род. Супер зле…

  44. Най ми е любимо когато все пак се сетят, че може би са чували за степен на сравнение и току напишат вместо „повече“ – „по-вече“

  45. “ Πpизнaвaм cи, тoвa нaиcтинa e тpyднo, ocoбeнo aĸo cлeд чeтвъpти ĸлac пoвeчeтo вpeмe cи пpeĸapвaл дa пyшиш зaд тpaнcфopмaтopa или дa paбoтиш нa oĸoлoвpъcтнoтo.“
    След четвърти клас обикновеНо се пушеше зад ТРАФОПОСТА, не зад ТРАНСФОРМАТОРА !
    Коригирай го това, Авторе!
    ;)

  46. Статията е страхотна! Много е забавна! Аз се сещам и за употребата на „че“, вместо „защото“ или обратното.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *